Aftersun

V. Británia, USA, 2023, 90 min.


Réžia: Charlotte Wells
Scenár: Charlotte Wells
Kamera: Gregory Oke
Hudba: Oliver Coates


 

 

 


Hrajú:

Paul Mescal, Celia Rowlson-Hall, Frankie Corio, Sally Messham a ďalší.

 


Na rozhýbanom a nezaostrenom zábere vidíme mladého muža. Po chvíli zisťujeme, že svojho otca natáča jedenásťročná Sophie. Motív a práca s videokamerou sa už od prvých minút filmovej novinky Aftersun stáva dôležitou súčasťou rozprávania. Ide o spomínanie na otca, ktorý zoberie svoju dcéru na pár dní k moru do Turecka, aby spoločne oslávili jeho tridsiate prvé narodeniny. Príbeh je rámcovaný z perspektívy Sophie, pre ktorú sú to bolestivé a často zahmlené spomienky na dovolenkovú, zdanlivo uvoľnenú atmosféru. Týmto minimalistickým a mimoriadne dojemným filmom debutuje mladá tridsaťšesťročná škótska režisérka Charlotte Wells, ktorá film predstavila a okamžite zaujala na minuloročnom festivale v Cannes.


Úspech snímky stojí na pevnom režijnom vedení, výbornej kamere, kvalitnom strihu a v neposlednom rade ústrednej dvojici hlavných hrdinov. Pre Francescu Corio, ktorá si strihla jedenásťročnú Sophie, ide rovnako - ako pri režisérke - o neobyčajne vydarený debut. Francesce sekunduje Paul Mescal (Sophiin otec Calum), ktorý zahviezdil v seriálovej adaptácii knihy Normálni ľudia (2020) a v roku 2021 na Netflixe v psychologickej dráme Lost Daughter. Za svoj výkon v úlohe rozvedeného a depresívneho otca si zaslúžene vybojoval nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe.

 


Britsko-americký film Aftersun sa na Slovensku prvýkrát objavil na Cinematiku v Piešťanoch na jeseň v roku 2022. V týchto dňoch je uvádzaný na košickom Art Film Feste a začiatkom júla ho čaká distribučná premiéra. Snímka sa stretáva s mimoriadne pozitívnou odozvou od kritikov. Oceňovaná je najmä réžia a scenár, ktorý autorsky taktiež zastrešila Charlotte Wells. Kamera často sníma dlhé a statické zábery. Prostredníctvom detailov na tváre protagonistov poskytuje režisérka divákovi čas, aby sa vcítil do deja, spomienok, radostí ale aj bolestí.
Vo filme je dôležitá prítomnosť ticha. Calum v jednej zo scén stojí na balkóne a fajčí. Sophie leží vo vedľajšej izbe a diváci počúvajú, ako zhlboka dýcha. Calum prechádza niečím, pred čím sa snaží svoju dcéru chrániť. Utápa sa v smútku. Vždy ostáva akoby mimo dosah svojej dcéry - v súčasnosti aj v minulosti. Pre Sophie je otec neúplnou spomienkou. Čaro filmu Aftersun spočíva v tom, že "to" nie je povedané, ale len pozorované, nahrané alebo zapamätané. Režisérka vytvorila inzenzívnu filmovú lahôdku, v ktorej sa diváci dokážu naladiť a vcítiť do filmových postáv, ich príbehov či prostredia.


Aftersun je filmom melancholickým, horko-sladkým až malátnym. Hoci sa toho veľa neudeje, všetko čo sa prihodí, je pod povrchom. Dôležité veci sa skrývajú v kradmých pohľadoch, v letmých žmurknutiach alebo v rozmazanom obrázku. Snímka dojíma divákov po celom svete a postupne zbiera desiatky pozitívnych recenzií. Britský Guardian o diele píše ako o "štylisticky odvážnom, emocionálne prenikavom a nanajvýš dojemnom pribehu lásky a straty". The Empire považuje snímku za "úplný zázrak a závan sviežeho vánku v súčasnej britskej kinematografii".
Snímka nesie v sebe viaceré autobiografické črty. Je to režisérkin hlboko osobný projekt, plný ťaživých spomienok. Spaľujúci portrét vzťahu rodiča a dieťaťa, kde sa jednotlivé roly prelínajú. Otec opúšťa Sophie v čase, keď ho Sophie potrebuje. Panuje medzi nimi obrovská láska a náklonnosť, ale zároveň aj vzdialenosť. Úplne jednoduchá otázka: "Keď si mal 11 rokov, čo si si myslel, že budeš teraz robiť?" spojí minulosť a budúcnosť v prítomnosti. Sophie vtedy ešte nechápe, akú náročnú a životnú otázku práve položila.


Novinku v našich kinách odporúčam vidieť a nechať sa ňou jednoducho uniesť. Posledná scéna je mimoriadne dojímavá a dokresľuje stretnutie otca a dcéry, do ktorého otec vložil všetko. Sophie ostávajú spomienky a videozáznam, ktorý ukrýva kus šťastia a ku ktorému sa bude vracať. Pretože láska lieči, pretože je magická. Nebojte sa. Tento film vôbec nie je sentimentálny. K pochopeniu a katarzii pomáha autentické herectvo v kombinácii s podmanivým vizuálom.

Zdroj: kinema.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko