Dievča

Girl, Belgicko, Holandsko, 2018, 105 min.


Réžia: Lukas Dhont
Scenár: Lukas Dhont, Angelo Tijssens
Kamera: Frank van den Eeden
Hudba: Valentin Hadjadj


 

 

 


Hrajú:

Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts, Valentijn Dhaenens, Katelijne Damen, Pieter Piron, Magali Elali, Alice de Broqueville a ďalší.

 


Lara je trans žena, ktorá sa narodila s telom a menom chlapca. Podstupuje hormonálne a chirurgické procedúry, ktoré z nej urobia ženu. Zároveň sa zapisuje na prestížnu baletnú školu, kde si chce splniť sen a stať sa tanečnicou. Jeden z najsilnejších motívov Dievčaťa, od ktorého režisér Lukas Dhont od začiatku do konca neuhýba, je ten, že všetci z Larinho okolia, či už doma alebo v škole, plne podporujú jej túžby a snahy. Jej rodina sa presťahovala do iného mesta, aby Lara mohla chodiť na baletnú školu, jej učitelia k nej pristupujú úplne rovnako ako ku všetkým ostatným študentom a študentkám, jej otec starostlivo sleduje liečbu a sprevádza ju na schôdzky s lekármi a pokladá konštruktívne otázky. Sila filmu z veľkej časti vychádza z drsnej pravdy: všetka táto podpora Lare premenu nijako neuľahčuje. Len zabraňuje tomu, aby bola horšia, než je.

 

O FILME

Dospievanie je ťažké. Ešťe ťažšie je dospievať v tele, v ktorom sa človek necíti byť samým sebou. A úplný “masaker” je pokúšať sa pri tom všetkom ešte aj o fyzicky a duševne mimoriadne náročnú dráhu baletky. Tento trojnásobný kríž si na chrbte nesie 16-ročná Lara, hrdinka belgickej snímky Dievča. A napriek tomu, ako krehko a placho na prvý pohľad vyzerá, unesie toho, zdá sa, naozaj dosť.

Snímka len 27-ročného Lukasa Dhonta vlani obletela festivalový svet a nazbierala celkom pestrý zoznam cien, vrátane Zlatej kamery a hereckej trofeje Un Certain Regard z Cannes či titulu Objav roka z Európskych filmových cien.

Námet na prvý celovečerný film vraj Lukasa Dhonta oslovil takmer o desať rokov skôr, než ho zrealizoval. Inšpiráciou sa mu stal novinový článok o 15-ročnom transsexuálovi, ktorý nie len, že mal guráž verejne hovoriť o tom, ako sa cíti byť dievčaťom, ale dokonca sa zo všetkých síl usiloval naplniť svoju túžbu stať sa balerínou.

Pre Dhonta, ktorý v tom istom čase bojoval s priznaním si vlastnej homosexuality, to bol najväčší prejav hrdinstva a sľúbil si, že o tom raz nakrúti film. A hoci Dievča nie je nikoho doslovnou autobiografiou, ústredná dejová línia je svojej reálnej predlohe celkom verná. Podrobnejšie okolnosti aj dramatické vyvrcholenie príbehu však už najskôr budú len autorskou fabulou.

(...) Tým najsilnejším prvkom snímky o Lare je samotná Lara - respektíve, 17-ročný belgický tanečník Victor Polster, ktorý túto neľahkú úlohu “sfúkol” úplne skvelo aj bez väčších hereckých skúseností. Postava tichej, starostlivej, skromnej a introvertnej tínedžerky je ale aj nezávisle od výberu hereckého predstaviteľa veľmi šikovne, priam odzbrojujúco napísaná. Určite bude aj pre, povedzme, konzervatívnejšieho diváka ľahšie stráviteľná, ako napríklad Dánske dievča Eddieho Redmaynea.

(...) Dievča je veľmi zaujímavý film, ktorý otvára debatu na tému inakosti celkom novým a podnetným spôsobom - spôsobom hodným spoločnosti, ktorá už prekonala “základný problém” priznania práva na existenciu a sebaurčenie ľuďom s odlišnou sexualitou či inou genderovou identitou.

Zdroj: kinema.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko