Gorbačov. Raj

Lotyšsko, česlp, 2020, 100 min.


Réžia: Vitalij Manskij
Scenár: Vitalij Manskij
Kamera: Alexandra Ivanova 

 

 


Hrajú:

Michail Sergejevič Gorbačov a ďalší.

 


Príbeh Režisér Vitalij Manskij ukazuje vo svojom filme Gorbačov. Raj bývalého sovietskeho
vodcu ako človeka s odhodlaním zmeniť svet k lepšiemu. Gorbačov v rozhovoroch s Manským žartuje, používa vulgárne výrazy, hodnotí súčasnú politickú situáciu v Rusku aj spomína na svoju ženu Raisu, ktorá zomrela v roku 1999 na leukémiu. Snímka Gorbačov. Raj bude v predpremiére uvedená na Medzinárodnom filmovom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava konanom 26. až 31. októbra v súťažnej sekcii Svedectvo.

 

Raz bude mať Michail Gorbačov pamätníky po celom svete. Niekde už čoskoro, inde - napríklad v Rusku - to bude trvať ešte mnoho rokov, než ľudia pochopia skutočný význam toho, čím sa tento muž zapísal do dejín. Ja som však chcel za chladným mramorom či bronzom ukázať človeka, ktorý úplne sám dospel k odhodlaniu zmeniť svet k lepšiemu. Práve to bolo dôvodom, prečo sme sa ujali neľahkej úlohy prehovoriť takmer deväťdesiatročného, unaveného muža, aby nás vpustil do svojho sveta - sveta osamelosti, frustrácie, ale aj radosti zo slobody povedal Manskij.

Deväťdesiatročný Gorbačov, ktorý žije sám v dome na okraji Moskvy, v dokumente predkladá výpoveď, v ktorej s melanchóliou i humorom bilancuje politické dianie 20. storočia, svoj život i kariéru. Nečakane intímny dokumentárny  memoár, ktorý pôsobí ako uviedol k dokumentu americký magazín The Hollywood Reporter. Gorbačov bol pri moci v rokoch 1985 až 1991, kedy zastával funkciu generálneho tajomníka Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. V marci 1990 bol zvolený za prvého prezidenta Sovietskeho zväzu. Pokúsil sa zaviesť ekonomické reformy, ktoré mali zvýšiť životnú úroveň a produktivitu práce, a zavedením takzvanej glasnosti dal ľuďom väčšiu slobodu slova.

V medzinárodnej oblasti sa usiloval o zlepšenie vzťahov a obchod so Západom. Držiteľ Nobelovej ceny za mier Gorbačov umožnil zbúranie Berlínskeho múru, ale na druhú stranu za jeho vlády tiež vybuchol reaktor v jadrovej elektrárni v Černobyle, zomrelo mnoho protestujúcich občanov pobaltských republík usilujúcich o nezávislosť a sovietska armáda potlačila nepokoje v Tbilisi aj pokojné demonštrácie v Baku. Za Gorbacovej éry sa zrútil Sovietsky zväz, čo mu dodnes mnoho jeho krajanov neodpustilo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko