High Life

Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Poľsko, 2018, 113 min.


Réžia: Claire Denis
Scenár: Claire Denis, Jean-Pol Fargeau, Geoff Cox
Kamera: Yorick Le Saux
Hudba: Stuart A. Staples


 

 

 


Hrajú:

Robert Pattinson, Juliette Binoche, André Benjamin, Mia Goth, Lars Eidinger, Agata Buzek, Claire Tran, Ewan Mitchell, Victor Banerjee a ďalší.

 


Monte (Robert Pattinson) a jeho malá dcéra Willow žijú spoločne v úplnej izolácii na palube kozmickej lode hlboko vo vesmíre. Monte, pre ktorého bola prísna sebadisciplína obranným štítom proti túžbe, sa stal otcom proti svojej vôli. On aj žena, ktorá dieťa porodila, boli členovia posádky väzňov - odsúdencov na smrť. Pokusné králiky poslaní na misiu s cieľom nájsť alternatívne zdroje energie. Misie sa zúčastňuje tiež lekárka (Juliette Binoche), ktorá skúma ľudskú sexualitu v extrémnych podmienkach a s väzňami má svoje vlastné zámery. Otec a dcéra sa spoločne približujú cieľu - čiernej diere, kde čas a priestor prestávajú existovať. Filozofická sci-fi režisérka Claire Denis o hľadaní podstaty ľudskosti vo vesmírnych kulisách.

 

O FILME

Miláčik kritikov, francúzska režisérka Claire Denis, sa pokúsila o to, v čom už mnohí zlyhali. Priblížila sa k nedosiahnuteľnému inšpiračnému zdroju a dala mu novú tvár. Po takmer 50 rokoch podnietila diváka hľadať vo svojom najnovšom filme High Life filmový klenot s názvom Solaris. Zároveň sa však vydala objavovať aj ďalšie dimenzie. Prekročila hranice tabu a vo vesmíre otvorila bránu sexuality.

Vo svojej filozofickej štúdii sa povzniesla nad technickú zložku a špeciálne efekty. Myšlienku povýšila nad blockbustrový vizuál a kým technické parametre stoja v úzadí, obrazovú striedmosť kompenzuje bohatou ideovou náplňou. Z neľudskosti túži vykresať ľudskosť, a naopak z humánnosti plodí zločin a neetickosť.

Na jednoduchom formálnom pôdoryse stojí komplikovaná výpoveď. Zo základného dejového rámca autorka vyprodukovala zložitú štruktúru myšlienok o ľudskej existencii. A to všetko na priestore jednej kozmickej lode letiacej vesmírom. Na pozadí vesmíru tak sledujeme mikrokozmos otca a dcéry smerujúcich k začiatku i koncu, k popretiu časopriestoru aj ľudských zákonov. Ich vzájomnému spolunažívaniu predchádzal život v skupine trestancov odsúdených na smrť. Hlavný hrdina Monte, otec malej WIllow, sa však od skupinky mladých delikventov, ktorých pozemská spoločnosť odsúdila na putovanie vesmírom, odlišuje.

(...) High Life nie je len štúdiou ľudskej sexuality v extrémnych podmienkach. Je to najmä príbeh plný citu jedinečne zosúladený s prostou animálnosťou. Stiera spoločenské tabu, prekračuje zákazy či popiera nepísané zákony. Navyše v hutnej symbolike nám podsúva bolestivú históriu o pokusoch na zvieratách vyslaných do vesmíru. Lajkina nedobrovoľná obeta sa tentoraz premenila aj na tú ľudskú a zanecháva rovnaké množstvo otáznikov, na ktoré neexistuje jednoznačná odpoveď.

Zdroj: kinema.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko