La Gomera

Rumunsko, Francúzsko, Nemecko, 2019, 97 min.


Réžia: Corneliu Porumboi
Scenár: Corneliu Porumboi
Kamera: Tudor Mircea 

 

 


Hrajú:

Vlad Ivanov, Catrinel Marlon, Rodica Lazar, Agustí Villaronga, Sabin Tambrea, Antonio Buíl, George Pistereanu, Cristóbal Pintoa ďalší.

 


Skorumpovaný policajt z Bukurešti sa zamiluje do Gildy, a tá ho požiada, aby dostal z väzenia drogového priekupníka (a v skutočnosti jej priateľa) Zsolta. Pre úspech akcie je potrebné, aby sa naučil jazyk el silbo, tvorený pískaním. Musí preto odísť na La Gomeru – jeden z Kanárskych ostrovov a domov tohto jazyka. Plán je jednoduchý – naučiť sa el silbo, oslobodiť Zsolta a získať 30 miliónov.

 

O FILME

(...) Znie to poriadne absurdne a zvláštne, však? Premisa má na papieri obstojný potenciál, ale Porumboiu zvykne vytvárať filmy, ktoré nie sú divácky vľúdne, vyžadujú priam extrémnu trpezlivosť a znalosť žánrových postupov. Tieto pravidlá platia aj na La Gomeru, no netreba chodiť ďaleko pre nudu a zmätok. Už pred prvou polovicou sa môže dostaviť nutkanie opustiť kinosálu, keďže je náročné chápať spletitosť deja a držať krok s režisérovými mentálnymi vlnami.

Príbeh sa vrtí okolo skupinky postáv, ktoré majú vzájomne prepletené osudy a motivácie. Orientovanie v deji narúša štruktúra rozprávania – veľa kapitol, každá na pár minút. Častokrát je ťažké určiť kedy sa pozeráme na retrospektívu a kedy na súčasnú dianie.

Zdroj: kinema.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko