Milan Sládek

Slovensko 2019, 94 min.


Réžia: Martin Šulík
Scenár: Martin Šulík
Kamera: Richard Krivda
Strih: Marek Šulík


 

 

 


Hrajú:

Milan Sládek

 


Dokumentárny film o výnimočnej osobnosti slovenskej kultúry zachytáva jej tvorivú i životnú cestu, bohatú na neočakávané zvraty. Milan Sládek stál na začiatku 60. rokov pri zrode modernej slovenskej pantomímy. Nadväzoval na tvorbu slávnych francúzskych mímov, ale veľmi rýchlo si vypracoval vlastný divadelný jazyk.

 

Svojimi predstaveniami objavil pre naše publikum novú divadelnú formu a ovplyvnil nielen našich, ale aj európskych divadelníkov. Po okupácii Československa v auguste 1968 emigroval do Nemecka, kde založil divadlo pantomímy Kefka a medzinárodný divadelný festival Kaukliar. Dnes žije v Kolíne nad Rýnom a vo veku viac ako osemdesiat rokov stále pracuje. Film je svedectvom nielen o individuálnom úsilí Milana Sládeka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov.

O FILME

Venovať sa na Slovensku kultúre a umeniu nie je jednoduché dnes a nebolo to z rôznych dôvodov jednoduché asi nikdy. Vypovedá o tom čiastočne aj filmový portrét Milana Sládeka, medzinárodne etablovaného míma, choreografa, režiséra, pedagóga, ale aj výtvarníka, ktorý po opakovaných pokusoch vybudovať na Slovensku stabilnú pantomimickú scénu zakotvil v zahraničí. Martin Šulík o tomto všestrannom, dnes už 82-ročnom umelcovi s jedinečnými víziami a mnohými talentmi nakrútil dokumentárny film, na ktorý aktuálne môžete natrafiť aj vo vybraných kinách.

Milan Sládek je vo svojom umení nesmierne všestranný. Zabáva aj prekvapuje, inovuje a experimentuje, jedným dychom vzdáva hold tradíciám svojich predchodcov a zároveň upriamuje pozornosť na aktuálne spoločensko-politické témy. Nie je len talentovaným mímom, ale tiež zručným výtvarníkom, ktorý sa vo svojich predstaveniach podieľa aj na nápaditých maskách a kostýmoch. A navyše je to tiež prirodzený vodca, ktorý dokázal opakovane zostaviť a viesť medzinárodne úspešné súbory – hoci aj z nadaných nadšencov bez formálneho vzdelania, ktorí sa vzájomne vôbec nepoznali.

Zdroj: kinema.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko