Miloval som svoju ženu

Maďarsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, 2020, 169 min.


Réžia: Ildikó Enyedi
Scenár: Ildikó Enyedi
Kamera: Marcell Rév
Hudba: Ádám Balázs


 

 

 


Hrajú:

Léa Seydoux, Gijs Naber, Louis Garrel, Sergio Rubini, Jasmine Trinca, Luna Wedler, Josef Hader, Simone Coppo, Beniamino Brogi, Ulrich Matthes a ďalší.

 


Príbeh Keď Jakoba, mladého holandského námorného kapitána, začne pobolievať žalúdok,
kuchár mu poradí, aby sa oženil. Vraj to pomáha. A on sa čoskoro naozaj ožení – po
ľahkovážnej stávke so starým priateľom si vezme prvú ženu, ktorá vkročila do dverí
parížskej kaviarne, kde práve sedeli. Náhoda? Osud? Alebo prekliatie? Isté je, že Jakoba bolesti brucha skutočne prejdú. Jeho život však už nikdy nebude ako predtým.

Film Ľúbil som svoju ženu oceňovanej maďarskej filmárky Ildikó Enyedi je zľahka melancholickým dobovým eposom o vrtkavom vzťahu dvoch ľudí, ktorí spolu síce možno vôbec nemali byť, no nedokážu ísť od seba ani vtedy, keď už je to celkom zjavné. Film na motívy rovnomenného románu Milána Füsta (1942) mal svetovú premiéru v hlavnej súťaži festivalu v Cannes. Jeho slovenskú premiéru nedávno režisérka osobne uviedla v Piešťanoch na festivale Cinematik. Od tohto týždňa film môžete vidieť aj v kinách. Už len kvôli krásnej výprave a hereckým výkonom Léy Seydoux a Gijsa Nabera určite za videnie stojí. Budete si však naň musieť vyčleniť celé tri hodiny...

 

Láska skromného a tichého Jakoba (Gijs Naber) a nespútanej zvodkyne Lizzy (Léa Seydoux) začína tak trochu od konca. Žiadne mesiace dvorenia a spoznávania. Do týždňa od prvého stretnutia sú svoji a hneď na to Jakob vyráža späť na more, ktoré je jeho druhým domovom. „Neboj sa, počkám ťa,” uisťuje ho vo dverách Lizzy, akoby presne vedela, čo chce počuť. A naozaj – o štyri mesiace neskôr ju Jakob nachádza presne tam, kde ju nechal. Môže tento zvláštny vzťah postavený na náhode, vzrušení z neznáma a nezáväznosti naozaj fungovať?

Čas, žiaľ, romantike ružových okuliarov nesvedčí. Keď po návrate z ďalšej z ciest Jakob nachádza doma záhadnú predvolanku na políciu, zisťuje, že jeho manželka zrejme počas dlhých osamelých večerov nesedí doma nad knižkami. Naoko trpké zistenie o jej eskapádach prijíma s pokorou – nič si, napokon, nesľúbili, nič si nedlžia. Rozhodne sa žene nič nepovedať a pokračovať v svojskej hre na manželstvo ako doteraz. Chrobák podozrievavosti však už jeho hlavu ani srdce nikdy neopustí...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko