Miluj svojho robota

Nemecko, 2021, 105 min.


Réžia: Maria Schrader
Scenár: Maria Schrader, Jan Schomburg
Kamera: Benedict Neuenfels
Hudba: Tobias Wagner


 

 

 


Hrajú:

Maren Eggert, Dan Stevens, Sandra Hüller, Henriette Richter-Röhl, Hans Löw, Jürgen Tarrach, Annika Meier, Monika Oschek, Wolfgang Hübsch a ďalší.

 

O FILME


Mať dokonalého partnera, ktorý presne vie, čo sa nám páči a čo nie, vždy myslí na naše blaho a nikdy nás neopustí... kdesi v hĺbke po tom asi túžime všetci. Čo však, ak sa nájsť toho pravého či pravú nedarí? Stojí tento sen za splnenie za každú cenu? Čo je napokon lepšie: Prežiť život s nenaplnenou vidinou dokonalej lásky, alebo s dokonalou láskou, ktorá je len vidinou?

Osviežujúca romantická komédia Miluj svojho robota nemeckej režisérky Marie Schrader (seriál Neortodoxná) prináša zábavný, hravý a zároveň celkom inteligentný a vnímavý náhľad do budúcnosti, v ktorej si možno svojho ideálneho partnera budeme môcť vyzdvihnúť priamo z výrobnej linky. Film sa blysol na tohtoročnom Berlinale, jeho hlavná herecká predstaviteľka za svoj výkon dokonca získala Strieborného medveďa. V rámci prehliadky Be2Can teraz prichádza aj pred
slovenských divákov.

 

Alma (Maren Eggert) je uznávaná profesorka a výskumníčka, ktorá sa zaoberá interpretáciou poézie z dôb klinového písma. V láske sa jej však veľmi nedarí. Žije sama, zobďaleč sleduje bývalého partnera a jeho novú známosť a pokúša sa zmieriť s tým, že pre neúprosne tikajúce biologické hodiny zrejme už niektoré veci nedobehne. Teraz jej však každodenný stereotyp spestrí svojský experiment: Alma je jedným z desiatich expertov z rôznych odvetví, ktorí majú posúdiť zámer uviesť na trh prevratných robotických partnerov „na mieru”. Súčasťou pokusu je súžitie s
personalizovaným humanoidom po dobu troch týždňov.

Almin robot sa volá Tom (Dan Stevens) a je taký dokonalý, až z toho chvíľami mrazí. Sošný elegán s prenikavými modrými očami a decentným britským prízvukom nikdy nemá ďaleko pre odzbrojujúci kompliment či džentlmenské gesto. Skvelo tancuje, oduševnene konverzuje a za jeho raňajky by sa nemusel hanbiť ani päťhviezdičkový hotel. Čo je však na ňom najlepšie (a zároveň najdesivejšie), Tom sa neustále učí a zdokonaľuje v umení robiť svoju majiteľku dokonale šťastnou. Dokáže však perfekcionistická ilúzia ženu ako Alma uspokojiť?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko