Nicolas Philibert

 

 

 

 

Nicolas Philibert (narodený 10. januára 1951) je francúzsky filmový režisér a herec.
Philibert sa narodil v Nancy vo Francúzsku. Študoval filozofiu na univerzite v Grenobli. Philibertov otec bol filmovým lektorom a v mladosti navštevoval jeho prednášky, čo ho povzbudilo, aby sa vydal na kariéru vo filmovom priemysle. Začal to s filmárom René Alliom v roku 1970 ako stážista na filme Les Camisards a potom ako asistent na Rude Journée pour la reine (1973) a asistent réžie na Moi, Pierre Rivi?re, ayant égorgé ma m?re, ma s?ur et mon fr?re... (1975).


V roku 1978 spolu s Gérardom Mordillatom režíroval celovečerný dokumentárny film Hlas jeho pána, v ktorom tucet šéfov veľkých priemyselných skupín diskutuje o moci, vedení, hierarchiách a úlohe odborov.


V rokoch 1985 až 1987 nakrútil niekoľko filmov o horách a dobrodružstve pre televíziu, potom sa začal venovať tvorbe celovečerných dokumentov pre kinodistribúciu: La Ville Louvre (1990), Le Pays des sourds (1992), Un animal, des animaux (1995), La Moindre des Chooses (1996) - na psychiatrickej klinike v La Borde, ako aj experimentálny film so žiakmi divadelnej školy Théâtre national de Strasbourg, Qui sait? (1998).


V roku 2001 Nicolas Philibert natočil ?tre et avoir o každodennom živote v jednotriednej škole v malej dedinke v Auvergne. Vyhral Prix Louis Delluc 2002 a týmto úspechom sa stal známym vo Francúzsku a na medzinárodnej úrovni. Film bol premietaný mimo súťaže na filmovom festivale v Cannes v roku 2002.


Vo filme Retour en Normandie (2007) sa vrátil k stopám predchádzajúcich filmov, ktoré o tridsať rokov skôr natočil René Allio, v hlavných úlohách miestnych roľníkov. S filmom Nénette (2010), vyrobeným v Ménagerie du Jardin des plantes v Paríži, vytvoril intímny portrét najslávnejšej z jej obyvateľov, samice orangutanga Nénette, držanej v zajatí 36 rokov.


La Maison de la radio (2013), nás zavedie do srdca centrály francúzskeho rozhlasu v Paríži, kde zistíme, kto toto miesto obýva, a odhalí záhady jeho dlhých chodieb.


Za posledných pätnásť rokov bolo medzinárodne zorganizovaných viac ako 120 retrospektív alebo "poctičiek" Philibertovi, vrátane Britského filmového inštitútu (Londýn) a Múzea moderného umenia (New York).


Bol jedným z pozvaných režisérov, aby nominovali svoje obľúbené filmy v ankete Britského filmového inštitútu v roku 2012.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2007 FK Naoko