Vidíš mesiac, Daniel

Ser du manen, Daniel, Dánsko 2019, 135 min.


Réžia: Niels Arden Oplev, Anders W. Berthelsen
Scenár: Anders Thomas Jensen
Kamera: Eric Kress
Hudba: Johan Söderqvist


 

 

 


Hrajú:

Esben Smed, Toby Kebbell, Anders W. Berthelsen, Sofie Torp, Christiane Gjellerup Koch, Ellaha Lack, Charlie Carrick, Sara Hjort Ditlevsen, Amir El-Masry, Fady Elsayed, Jens Jorn Spottag, Ardalan Esmaili, Rasmus Bjerg, Rafael Pettersson, Thomas Biehl, Elizabeth Moynihan, Ben Roberts, Henrik Birch, Niels Anders Thorn, Susan A. Olsen a ďalší.

 

O FILME


Teroristický charakter Islamského štátu začal naberať na medzinárodných obrátkach v roku 2014, kedy militanti dobili okrem iného aj iracký Mosul. Skôr než vyhlásili na území Iraku a Sýrie kalifát, dopustili sa fatálneho zločinu v podobe popravy amerického novinára Jamesa W. Foleyho. Väznili ho už od novembra 2012, kedy bol zajatý práve na území Sýrie. V spoločnej cele sa ocitol aj s dánskym fotoreportérom Danielom Ryem. Vytvorilo sa medzi nimi priateľstvo na mieste, ktoré šťastlivci opustia s traumatizujúcou životnou skúsenosťou a tí smolní sa už bohužiaľ domov nedostanú nikdy.

Spoločenský význam filmu Vidíš mesiac, Daniel sa zaobíde bez potreby hlbšej diskusie, nielen v rámci svetového meradla, ale aj v zornom poli tunajšieho diváka. Aj my sme zažili nezmyslenú popravu novinára a jeho priateľky, pričom vzrastajúce spoločenské násilie je badať každým dňom. Dúfajme, že do podobných extrémov, aké zažívajú či už súčasní obyvatelia Sýrie a Iraku alebo aj tí, ktorí sa vydali na migrantskú púť, sa v našich končinách nikdy nedopracujeme. Dánska snímka pod taktovkou známeho režiséra Nielsa A. Opleva a renomovaného herca Andersa Berthelsena je umnou ukážkou násilia na pokraji vzniku nezmyselného konfliktu.

 

(...) V závere dokáže film nesmierne emočne strhnúť, no celkovo ide o atmosféricky výborne vystavanú drámu s podporou thrilleru či napínavého psychologického boja na dvoch odlišných frontoch. Dokáže vás obohatiť aj o kus človečiny a dojímavý pohľad na každodenný život obyvateľov ťažko skúšaných oblastí. Treba sa však poriadne obrniť, nakoľko ako celok nie je ľahkým sústom, ktoré by vás nechalo chladnými.

Zdroj: kinema.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko