Všechno bude

Česko / Slovinsko / Polsko / Slovensko, 2018, 152 min.


Réžia: Olmo Omerzu
Scenár: Petr Pýcha
Kamera: Lukáš Milota
Hudba: Šimon Holý, Monika Midriaková, Paweł Szamburski


 

 

 


Hrajú:

Tomáš Mrvík, Jan František Uher, Eliška Křenková, Lenka Vlasáková, Martin Pechlát, Štěpán Kozub, Zdeněk Mucha a ďalší.

 


Slovinský režisér Olmo Omerzu sa teší pozornosti českého aj slovenského diváka. Vo svojich dielach necháva vyznievať svoj špecifický rukopis. Debutoval minimalistickou snímkou Príliš mladá noc (2012), kde do centra príbehu postavil dvojicu chlapcov, ktorí sa počas pár hodín priblížia až nepríjemne blízko k dospelosti. Rodinný film z roku 2015 sa zamýšľa nad otázkou, ako sa deti dokážu či nedokážu vysporiadať s nečakanou slobodou. Rodičia a ich domáci mazlíček sa totiž vybrali na plavbu po širokom oceáne, ktorá sa nečakane skomplikuje.

V týchto dňoch prichádza Omerzu do slovenských kín so svojou novinkou – Všetko bude. Scenár si nenapísal sám. Pomohol mu starší kolega Petr Pýcha. Avšak svoj talent režisér potvrdzuje najmä pri tvorbe atmosféry a v schopnosti vedenia hereckého ako aj nehereckého tímu.

 

Príbeh sleduje súčasné reálne dianie, ale aj situácie v retrospektíve. Jednotlivé scény častokrát poukazujú na možný rozpor medzi skutočnosťou a rozprávaním jedného z chlapcov na policajnej stanici. Práve táto nie úplne stopercentná vedomosť diváka patrí medzi hlavné devízy filmu, keď v istom zmysle možno hovoriť až ako o nespoľahlivom rozprávačovi.

(...) Vo filme pozorujeme mladíkov, z ktorých sa počas cesty stávajú možno nie úplne najlepší, ale v každom prípade kamoši. Policajti (Lenka Vlasáková a Martin Pechlát) našťastie neuberajú chlapcom priestor na plátne. Tempo filmu sa darí režisérovi držať „na uzde“. Dej, ktorý vôbec nenudí, diváka prekvapuje nečakanými zvratmi a pravdepodobne aj improvizovanými vtipnými scénkami. K najsilnejším patria dramatické momenty, kedy aj na pohľad drsných tínedžerov vidíme v slzách.

(...) Všetko bude sa sústreďuje na dve základné témy – okrem snahy utiecť pred problémami k niečomu inému, aj na myšlienku priateľstva a slobody, ktorá nemôže chýbať v žiadnej žánrovo správne uchopenej road-movie. Omerzu svojím filmom úspešne nadväzuje na české detské filmy zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia.

Zdroj: kinema.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko