Všetci to vedia

Everybody Knows, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, 2018, 132 min.


Réžia: Asghar Farhadi
Scenár: Asghar Farhadi
Kamera: José Luis Alcaine
Hudba: Javier Limón


 

 

 


Hrajú:

Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Bárbara Lennie, Carla Campra, Inma Cuesta, Eduard Fernández, Elvira Mínguez, Roger Casamajor, Ramón Barea, Sergio Castellanos, Esteban Ciudada ďalší.

 


Krásna Laura prichádza do rodného Španielska na svadbu svojej sestry. Bujarú oslavu v kraji slnečných viníc však naruší zmiznutie jedného z hostí. Čoskoro sa ukáže, že pod povrchom driemu staré krivdy a tajomstvá, ktoré mali zostať zabudnutá. Najslávnejší filmový pár súčasnosti Penélope Cruz a Javier Bardem excelujú v hlavných úlohách dávnych milencov, medzi ktorými to nikdy neprestalo iskriť. Psychologický thriller dvojnásobného držiteľa Oscara Asghara Farhadiho sa stal otváracím filmom festivalu v Cannes.

 

O FILME

Iránsky režisér Asghar Farhadi je autorským tvorcom oscarových filmov Klient a Rozchod Nadera a Simin, ktorý v poslednej dobe vytvára svoje diela v európskych koprodukciách a produkciách s Talianskom, či Francúzskom. Jeho posledený film Film Všetci to vedia bol ocenený Zlatou palmou za réžiu na MFF v Cannes. Projekt bol realizovaný v španielčine, a s prispením najkreatívnejších a najväčšmi obsadzovaných hercov súčasnosti.

Asghar Farhadi nielen režíruje, ale aj sám píše svoje scenáre, ktorá však majú rozdielny čiže viac diváckejší štýl, než predovšetkým tvrdé artové drámy orientované na festivalové publikum, s ktorými sa uviedol v predošlej dobe. Scenáristická zápletka jeho najnovšej snímky dáva autenticky plne vyniknúť vynikajúcemu umeniu obsadených postáv hercov a herečiek v hlavných úlohách.

Dej filmu je posadený v žánri psychologickej drámy s detektívnou zápletkou, a projekt rešpektuje všetky zvolené žánrové pravidlá.

Snímka s prvkami dramaturgie telenovely, ale i s ostrou karikatúrou vidieckeho zápecníctva je však predovšetkým silnou rodinnou drámou s exelentne prerozprávaným dejom, s výborne zvládnutou réžiou hlavnej hereckej dvojice Bardem a Penélope Cruz.

Film si diváka získa vynikajúco zvládnutým herectvom a scenár udrží publikum v napätí až do konca. Postava Laury ktorú stvárnila Penélope Cruz je podľa jej vlastných vyjadrení – doposiaľ najkomplexnejšou rolou, na ktorej kedy pracovala.

Zdroj: ifilmfun.cinelife.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko