Yomeddine

Egypt, USA, Rakúsko, 2018, 97 min.


Réžia: A.B. Shawky
Scenár: A.B. Shawky
Kamera: Federico Cesca
Hudba: Omar Fadel


 

 

 


Hrajú:

Rady Gamal, Ahmed Abdelhafiz, Shahira Fahmy a ďalší.

 

Bešaj žije v koptskej kolónii pre leprotikov, kam ho ako dieťa umiestnila jeho rodina. Má tu manželku a prácu, ktorá spočíva v zbieraní vecí na smetisku. Keď manželka umiera, zostáva starnúcemu mužovi v srdci len veľké prázdno a naliehavá potreba niečo zmeniť. Rozhodne sa k riskantnému činu - so svojím oslom a rozhŕkanou károu sa vydáva na cestu, na ktorej konci, ako Bešaj dúfa, sa stretne s otcom. Pre mužov so zohaveným telom predstavuje podobný čin životnú výzvu, ktorú mu uľahčí spoločník, malý chlapec s nezabudnuteľným menom Obama. Yomeddine je road movie o dôstojnosti a odvahe prijať inakosť, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať ohyzdná.

 

O FILME


Na hlave nosí takmer konštantne klobúk a tvár si radšej zakrýva sieťkou. Je mu zrejmé, že ľudí môže vystrašiť aj pohľad na jeho ruky, pretože už na nich nemá prsty. Ani domov radšej nechodí, najbezpečnejšie sa cíti v rezidencii, ktorú postavili špeciálne pre takých, ako je on.


Egypťan Rady Gamal dostal v detstve lepru, a hoci sa vyliečil a nie je nákazlivý, jazvy na tele a na tvári mu zostali. Keď ho otec do rezidencie nakazených pred niekoľkými desaťročiami zaviezol, nepredpokladal ani, že prežije. A nie, že raz bude hrať vo filme, ktorý bude mať premiéru v Cannes.

Zdroj: sme.sk


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko