Amatéri

Švédsko, 2018, 102 min.


Réžia: Gabriela Pichler
Scenár: Jonas Hassen Khemiri, Gabriela Pichler
Kamera: Johan Lundborg 

 

 


Hrajú:

Zahraa Aldoujaili, Yara Aliadotter, Fredrik Dahl, Shada Ismaeel, Maria Nohra, Susanne Hedman, Jan Cruseman, Mimmi Fasth, Hans Neumayer, Hans Andersson, Tim-Kristoffer Gunnarsson a ďalší.

 

O FILME


Malé ospalé mestečko na švédskom vidieku má výnimočnú príležitosť - dostalo sa do úzkeho výberu nemeckého diskontného reťazca, ktorý práve hľadá sídlo svojej novej pobočky. V stávke sú stovky nových pracovných miest a šanca zvrátiť úpadok, ktorý do regiónu prišiel s krízou priemyslu a výroby. Ako však vyhrať nad konkurenciou? Chcelo by to poriadny propagačný film, ktorý by mestečko Lafors ukázal v tom najlepšom svetle. A práve jeho nakrúcanie je ústrednou zápletkou snímky Amatéri, ktorá na pozadí tejto udalosti rozohráva výbušný stret viacgeneračného a najmä multikultúrneho obyvateľstva.

 

Nápad nakrútiť propagačný film o mestečku Lafors sa na schôdzi mestskej rady stretol so všeobecnou podporou. Problémom však sú peniaze, ktoré mesto na takéto čosi, skrátka, nemá. A tak Musse (člen laforskej mestskej rady tamilského pôvodu) prichádza s návrhom nechať film nakrútiť miestnych školákov, ktorí to iste radi urobia aj zadarmo. Decká sa entuziasticky vrhnú do práce, každá skupinka nakrúca mikrokozmos svojho domovského malomesta vlastnou optikou. Ich amatérske výsledky sa síce použiť napokon nedajú, no “pandorina skrinka” už bola otvorená.

Zdroj: kinema.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko