NAOKO PROGRAM

november - december 2017

 

7.11. O TELE A DUŠI
  A Teströl és Lélekröl
  Maďarsko 2017, 107 min.
 

Maďarský film O tele a duši, je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Film zvíťazil na MFF v Berlíne.

  18:00
  Ildikó Enyedi
  Naoko premiéra

 

7.11. HAPPY END
 
  Francúzsko / Nemecko / Rakúsko, 2017, 107 min.
  Najnovší film Michaela Hanekeho reaguje na aktuálnu tému. Nehovorí len o kríze medziľudských vzťahov v rodine, ale aj o kríze spoločnosti ako takej. Happy End je filmom o tom, že už nevnímame jeden druhého a stávame sa voči sebe slepými.
  20:00
  Michael Haneke
  PROJEKT 100

 

14.11. BEZ LÁSKY
  Neľubov
  Rusko, Francúzsko 2017, 127 min.
 

Zvjagincev prináša majstrovsky vystavanú drámu o ľuďoch, ktorí sú zamilovaní do vlastného odrazu v mobiloch, ale inak žijú v skľučujúcom svete odcudzenia a nepochopenia.

  18:00
  Andrej Zvjagincev
 

 

14.11. BRAZIL
 
  V. Británia, 1985, 131 min.
  Tak ako jeho snímka Dvanásť opíc, tak aj tu umiestil Terry Gilliam príbeh do ťažko definovateľného obdobia v budúcnosti, kde armády bezmenných úradníkov strikne dodržiavajú kancelársku etiku a na každom rohu ich sprevádzajú fantaskné prístroje modernej doby. Sam Lowry je tiež úradník. Sníva o živote mimo technológií len so ženou svojich snov. Stretáva sa s Jill, ženou z jeho snov. Nič však nie je také jednoduché ako sa zdá a systém nakoniec dostane každého.
  20:00
  Terry Gilliam
  PROJEKT 100

 

21.11. FANTASTICKÁ ŽENA
  Una mujer fantástica
  Čile, Nemecko, Španielsko, USA 2016, 104 min.
  Najnovšia snímka režiséra Sebastiána Lelia je originálnym nadžánrovým pokusom vzdorovať spoločenským stereotypom emancipačným príbehom, ktorý si berie rovnakým dielom z tvorby Alfreda Hitchcocka i Pedra Almodóvara. Autorov senzuálny i pichľavý komentár ku krutosti diskriminácie, ktorá mieri často na tých najzraniteľnejších, stojí na súhre naturalistických a ľahko magických polôh a predovšetkým na vynikajúcom hudobnom výkone herečky Daniely Vega.
  18:00
  Sebastian Lelio
  Naoko premiéra

 

21.11. PLECHOVÝ BUBIENOK
  Die Blechtrommel
  Francúzsko / Nemecko, 1979, 142 min.
  Klasické dielo Zlatého fondu kinematografie. Dej sa odohráva v rokoch 1899 - 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdánska, sleduje tiež Oskarov príbeh. Oskar má podľa Schlöndorfa dve typické vlastnosti svojej doby: odmietanie a protest. Bráni sa účasti vo svete dospelých tak dôsledne, že odmietne vyrásť. Protestuje tak nahlas, že jeho hlas rozbije sklo. Jedným z mnohých problémov realizácie bolo obsadenie hlavnej úlohy. Po dohode s autorom bolo rozhodnuté, že Oskar musí byť chlapec, nie lilipután. Šťastná voľba padla na Davida Benneta. Snímka získala Zlatou palmu na MFF v Cannes ex aequo a Oscara za najlepší cudzojazyčný film.
  20:00
  Volker Schlöndorff
  PROJEKT 100

 

28.11. OBCHOD NA KORZE
 
  Československo, 1965, 128 min.
 

Tragikomické podobenstvo o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia. Film, ktorý okrem iného osvetľuje temné obdobie našich národných dejín, varuje pred provinčným siláctvom a velikášstvom, pred zastieraním malosti a podriadenosti. Klasické dielo československej kinematografie ocenené Oscarom, v zrešaurovanej verzii .

  18:00
  Ján Kadár, Elmar Klos
  PROJEKT 100

 

28.11. ŠTVOREC
  The Square
  Švédsko, Dánsko, Nemecko, Francúzsko, 2017, 142 min.
 

Víťazný film na MFF v Cannes. Ruben Östlund vo svojej "konceptuálnej tragikomédii" s potmehúdstvom sebe vlastným skúma jeden egoistický charakter i povýšené pokrytectvo súčasných západných spoločností, ktoré čelia zmätku jazykov, symbolov a hodnôt.

  20:00
  Ruben Östlund
  Naoko premiéra

 

12.12. VÁŽENÝ OBČAN
  El ciudadano ilustre
  Argentína, Španielsko 2016, 118 min.
 

Spisovateľovi Danielovi Mantovanimu leží svet pri nohách. Práve získal Nobelovu cenu za literatúru, ale namiesto zadosťučinenia sa dostavila poriadna "depka". Daniel sa pred všetkými uzavrie, prestane písať a tvrdohlavo odmieta pozvania na prestížne akcie, rozhovory a stretnutia. Čosi sa v ňom zlomí vo chvíli, keď medzi prívalom oficiálnych listov nájde nenápadný list z rodného argentínskeho zapadákova, odkiaľ kedysi zutekal....

  18:00
  Gastón Duprat, Mariano Cohn
  Naoko premiéra

 

12.12. KROTKÁ
  Krotkaja
  Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Litva 2017, 143 min.
 

Jedného dňa sa ruskej žene, ktorá žije v zapadnutej dedinke, vráti balíček, ktorý poslala svojmu uväznenému manželovi. Vystrašená a plná obáv sa vydáva na pitoresknú cestu do odľahlej časti krajiny, kde stojí väzenie, pre mnohých však skôr nedobytná pevnosť. Čaká ju byrokratická absurdita, vierolomné charaktery zo spoločenskej spodiny, krivdy, násilie i poznanie, že väzenie nekončí stenami a ostnatými drôtmi, ale pokračuje ďaleko za ich hranice.

  20:00
  Sergej Loznica
  Naoko premiéra

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko