NAOKO PROGRAM

september 2017

 

5.9. PERSONAL SHOPPER
 
  Francúzsko, 2016, 105 min.
 

Mladá Američanka Maureen sa živí v Paríži ako osobná nákupkyňa oblečenia pre obletovanú mediálnu celebritu. Svoj voľný čas trávi v zvláštnom opustenom dome, kam sa nasťahovala po smrti jej brata. Je presvedčená, že s ním vie nadviazať kontakt. Film bol ocenený na festivale v Cannes za najlepšiu réžiu.

  18:00
  Olivier Assayas
  Naoko premiéra

 

5.9. NERUDA
 
  Argentina / Čile / Francúzsko / Španielsko, 2016, 107 min.
  Mierne surrealistická životopisná dráma významného chilského režiséra Pabla Larraína (Jackie) zachytáva obdobie v roku 1948, kedy sa Pablo Neruda musel z politických dôvodov uchýliť do exilu. Larraín spája kontroverznú osobnosť básnika s esenciou jeho veršov, pričom vytvára podmanivý filmový zážitok.
  20:00
  Pablo Larraín
  Naoko premiéra

 

12.9. LENINGRADSKÍ KOVBOJI DOBÝVAJÚ AMERIKU
  Leningrad Cowboys Go America
  Fínsko / Švédsko, 1989, 78 min.
 

Leningradskí kovboji na začiatku filmu neprodukujú hudbu v Leningrade, ale na ďalekých a šírych sibírskych pláňach. Napriek majstrovsky vytváraným kompozíciám a grandióznej inštrumentácii ich hudba nikoho nezaujíma a hlavne za ňu nikto neplatí. Čo najviac ťaží manažéra skupiny Vladimíra. Stačí však malé vnuknutie a zoskupenie sa presúva do Spojených štátov amerických. Sprevádza ich aj netradičný náklad v podobe zmrznutého basistu Silu Seppäla uloženého v niečom, čo by sme mohli nazvať kadibúdkou.

  18:00
  Aki Kaurismäki
  Mini profil Akiho Kaurismäkiho

 

12.9. OUT
 
  Česko / Maďarsko / Slovensko, 2017, 88 min.
  Film je odyseou päťdesiatročného Ágostona, hlavy rodiny, ktorý sa vydáva na cestu po Východnej Európe s nádejou získať prácu a splniť si svoj sen o chytení veľkej ryby. Skončí v Pobaltí s prázdnymi vreckami a za jeho golierom ostáva len morská soľ a vietor. Počas svojej cesty sa dostáva do čoraz viac bizarných situácií, kde stretáva priateľskú ženu, Rusa s nepriateľskými zámermi a smutného vypchatého zajaca bez uší. Vlny zaplavujú piesok a znovu sa vracajú do mora. Film bol vybraný do sekcie Iný pohľad na tohtoročnom MFF v Cannes, kde súťažil ako prvý slovenský film po rozdelení Československa.
  20:00
  György Kristóf
  PROJEKT 100

 

19.9. ZLOČIN A TREST
  Rikos ja rangaistus
  Fínsko, 1983, 80 min.
  Kaurismäkiho prvý celovečerný hraný film sa voľne drží Dostojevského rovnomennej literárnej predlohy, avšak dej filmu je prenesený do Helsiniek osemdesiatych rokov. Je príbehom mäsiara, ktorý spácha vraždu. Na prvý pohľad je nepochopiteľná, avšak následne sa ukáže, že pre svoj čin mal istý dôvod. Napriek tomu ho začnú trápiť výčitky svedomia, ktoré postupne prekračujú mieru únosnosti.
  18:00
  Aki Kaurismäki
  Mini profil Akiho Kaurismäkiho

 

19.9. KLIENT
  Forushande
  Francúzsko / Irán, 2016, 125 min.
  Oscarový iránsky režisér Asghar Farhadi (Rozchod Nadera a Simin) nakrútil nový film. Emad a Rana sú manželia a zároveň herci v amatérskom divadle, kde práve skúšajú adaptáciu hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. Kvôli statike budovy sa musia presťahovať do nového bytu. Až príliš neskoro zistia, že predchádzajúca nájomníčka bola prostitútka a do bytu neustále chodili v noci jej klienti. Rana raz v noci otvorí dvere, pri ktorých niekto zvoní mysliac si, že je to jej manžel. Avšak nie je. Tragické udalosti majú dopad nielen na manželstvo, ale aj na skúšanie divadelnej hry.
  20:00
  Asghar Farhadi
  PROJEKT 100

 

26.9. POSLEDNÁ RODINA
  Ostatnia Rodzina
  Poľsko, 2016, 124 min.
 

Maliar Zdzisław Beksiński trávi svoje dni medzi štyrmi stenami varšavského bytu, obklopený len svojou rodinou. Navzdory socialistickej šedi okolia je jeho vnútorný svet plný surreálnych vízií, farieb, vášne a perverzných fantázií. Píše sa rok 1977 a život rodiny sa točí okolo syna, neurotického Tomka, ktorý sa práve odsťahoval do domu oproti. Neustály boj s vnútornými démonmi mu znemožňuje normálne žiť, ponára sa však do sveta hudby a filmu a navzdory svojmu hendikepu sa stáva priekopníkom západnej popkultúry v Poľsku.

  18:00
  Jan P. Matuszyński
  Naoko premiéra

 

26.9. KRÁĽ BELGIČANOV
  King of Belgians
  Belgicko / Bulharsko / Holandsko, 2016, 94 min.
 

Belgický kráľ je práve na štátnej návšteve v Istanbule, keď sa dozvie, že sa jeho krajina rozpadla. Musí sa okamžite vrátiť domov, aby zachránil svoje kráľovstvo. Slnečná búrka ale spôsobí, že vzdušný priestor je kompletne uzavretý a komunikácia nefunguje. Žiadne lietadlá. Žiadne telefóny. S pomocou britského filmára a tanečníc z bulharského folklórneho súboru sa kráľovi a jeho sprievodu podarí utiecť cez hranice. Inkognito. Tak začína odysea naprieč Balkánom, počas ktorej kráľ objaví skutočný svet - a svoje pravé ja.

  20:00
  Peter Brosens, Jessica Woodworth
  Naoko premiéra

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko