NAOKO PROGRAM

september 2018

 

11.9. POSLEDNÝ AUTOPORTRÉT + MONŠTRUM
 
  Slovensko, 2017, 72 min.
 

Marek Kuboš sa v tomto umeleckom hybride pokúsil o netradičnú sebareflexiu - ako umelca, syna, ale tiež obyčajného človeka. Prostredníctvom svojich dokončených, ale aj nezrealizovaných diel predstavuje ojedinelú úprimnú spoveď o tom, prečo veľmi vážne rozmýšľa nad ukončením filmárskej kariéry, alebo aspoň jej doterajšej podoby. Spolu s mnohými, dnes už etablovanými, slovenskými filmármi, ale aj prostými ľuďmi, sa snaží nájsť na svoje neľahké otázky nie jednoduché odpovede…

Súčasťou projekcie je krátky film Monštrum

Monštrum je príbeh o manipulácii mocných s našimi životmi. Príčina a následok sa valia dole kopcom, naberajú na objeme, drvia všetko, čo sa im dostane do cesty. Ľudské životy sa končia len preto, že stoja v ceste pohrome. Valiaca sa guľa je za okamih tak obrovská, že ľuďom dokonale zakryje výhľad. Už nevidno, kto na vrchole kopca ťukol nohou do malej guličky. Réžia Martin Snopek

  18:00
  Marek Kuboš
  PROJEKT 100 - 2018

 

11.9. MAMA BRASIL
  Benzinho
  Brazília, Uruguay, Nemecko, 2018, 95 min.
  Irenin svet, to sú jej štyria synovia, manžel rojko, nešťastne vydatá sestra, rozpadajúce sa domček na predmestí Rio de Janeira, neustály ruch, radosť, pusinky, objímanie, slzy, more a starosť, aby všetci boli najedení, umytí, šťastní a milovaní. Keď jej najstarší syn Fernando dostane príležitosť hrať profesionálne hádzanú v Nemecku, je na neho šťastná, ale najradšej by ho nikam nepustila. Najobyčajnejší príbeh o rodičoch a deťoch od brazílskeho režiséra Gustava Pizzia v hlavnej úlohe s očarujúcou Karine Teles, dojíma, baví, zahrieva a sľubuje, že život má veľa farieb a nových začiatkov.
  20:00
  Gustavo Pizzi
  Naoko premiéra

 

18.9. BISTRO RAMEN
  Ramen Teh
  Singapur, Japonsko, Francuzsko, 2018, 89 min.
 

Mladý šéfkuchár Masato je odborník na tradičný japonský pokrm ramen, ktorý sa v jeho rodine varí už po generácie. Keď mu život prichystá nečakanú skúšku, vydá sa Masato na ďalekú cestu do Singapuru. V meste plnom chutí a vôní spozná viac než len lahodné recepty a rodinné tajomstvá. Ukáže sa, že jedlo má zvláštnu moc zbližovať ľudí a naprávať dávne krivdy. A že láska prechádza ramenom.

  18:00
  Eric Khoo
  Naoko premiéra

 

18.9. VLASY
  Hair
  USA, Západné Nemecko, 1979, 121 min.
  Vlasy, jeden z najvýznamnejších muzikálov druhej polovice 20. storočia, boli dielom politickým a vyhrotene sociálno-kritickým, odsudzujúcim vojnu vo Vietname, vzývajúcim hippies a všetky formy ich rebélie. Formanovi nerobilo žiadne problémy nájsť si vzťah k témam ako generačný konflikt, naivná a čistá túžba mladosti po láske a slobode a tiež protest proti konvenciám a predsudkom, ktoré tieto ilúzie bezcitne ničia. Kameraman Ondříček si nevšíma len reči tváre, ale celého tela, mladí muži a ženy v jeho podaní sú živelní a draví, strhujúci svojou spontánnosťou. Iste aj jeho zásluhou je tento film predovšetkým nákazlivú oslavou vitality a radosti zo života.
  20:00
  Miloš Forman
  PROJEKT 100 - 2018

 

25.9. PRVÁ
 
  Slovensko, 2013
 

Cyklus PRVÁ je sériou dokumentárnych portrétov žien, ktoré sa ako "prvé" presadili v rôznych oblastiach života a menili našu spoločnosť k dnešnému obrazu, v ktorom je žena samozrejmosťou vo verejnej sfére. Cyklus je intímnou spomienkou na osobnosti alternatívnych ženských dejín, ktoré zostali popri známych mužských hrdinoch (Štúr, Štefánik či Dubček) takmer neviditeľné.

1. Magda Husáková Lokvencová – prvá divadelná režisérka
2. Beatrix Čelková- Pospíšilová – najmladšia špiónka Európy

  18:00
 
  Naoko premiéra

 

25.9. MANIFESTO
 
  Francuzsko, 2017, 107 min.
  Cate Blanchet sa prevteľuje do 13 rôznych postáv. Snímka Manifesto režiséra Juliana Rosefeldta skladá hold premenlivej tradícii a literárnej kráse umeleckých manifestov a zároveň kriticky skúma úlohu umelca v dnešnej spoločnosti. Manifesto čerpá z textov písaných futuristov, dadaistov, príslušníkov ďalších umeleckých skupín a tiež z úvah jednotlivých umelcov, architektov, tanečníkov a filmárov. Majú univerzálnu platnosť? A aký posun nastal v dynamickom vzťahu medzi politikou, umenia a životom?
  20:00
  Julian Rosefeldt
  PROJEKT 100 - 2018

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko