NAOKO PROGRAM

február 2018

 

6.2. KÁVA A CIGARETY
  Coffee and Cigarettes
  Japonsko / Taliansko / USA, 2003, 95 min.
 

Jim Jarmusch od roku 1986 nakrúcal krátke čiernobiele filmy s jednoduchým dejom: dve či viac postáv v nich popíjajú kávu, fajčia a debatujú na rôzne témy. Hrajú ich známi, zväčša americkí herci a hudobníci, ktorí sa pred kamerou evidentne zabávajú a improvizujú. Najznámejší z filmov s Iggy Popom a Tomom Waitsom dokonca získal Zlatú palmu na MFF Cannes 1993. V roku 2003 sa ich režisér rozhodol doplniť šiestimi novinkami do celovečerného filmu.

  18:00
  Jim Jarmusch
 

 

6.2. NA KONCI SVETA
  God´s own country
  V. Británia, 2017, 104 min.
  Johnny Saxby je chovateľom oviec v Yorkshire, ktorý si vybíja svoju frustráciu občasným pitím a nezáväzným sexom. Všetko sa zmení až príchodom rumunského migranta Gheorgheho, ktorého zamestnajú ako výpomoc na farme počas jarnej sezóny. Intenzívny vzťah ukáže Johnnymu novú cestu.
  20:00
  Francis Lee
  Naoko premiéra

 

13.2. ROZCHOD NADERA A SIMIN
  Jodaeiye Nader az Simin
  Irán, 2011, 120 min.
 

Strhujúca manželská dráma zo súčasného Iránu prináša univerzálny príbeh o tom ako fatálne dokážu ľudské osudy a rodinné vzťahy ovplyvniť spoločenské predsudky a prísny právny systém. Mimoriadne sugestívna a medzinárodne zrozumiteľná rodinná dráma zo súčasného Iránu prekonáva geografické i kultúrne hranice. Film bol ocenený Oscarom aj Zlatým medveďom na MFF v Berlíne.

  18:00
  Asghar Farhadi
  Miniprofil Asgara Farhadiho

 

13.2. CHLAPI NEPLAČÚ
  Muškarci ne plaču
  Bosna a Hercegovina / Slovinsko / Chorvátsko / Nemecko, 2017, 98 min.
  V opustenom horskom hoteli prebieha psychologický experiment. Na jednom mieste sa stretne osem dobrovoľníkov zatupujúcich rôzne etniká bývalej Juhoslávie. V atmosfére prázdneho hotela vyplávajú na povrch najhlbšie rany minulosti a slovinský terapeut má veľký problém zvládnuť nebezpečnú výbušnú zmes emócií.
  20:00
  Alen Drljević
  Naoko premiéra

 

20.2. KLIENT
  Forushande
  Francúzsko / Irán, 2016, 125 min.
  Oscarový iránsky režisér Asghar Farhadi (Rozchod Nadera a Simin) nakrútil nový film. Emad a Rana sú manželia a zároveň herci v amatérskom divadle, kde práve skúšajú adaptáciu hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. Kvôli statike budovy sa musia presťahovať do nového bytu. Až príliš neskoro zistia, že predchádzajúca nájomníčka bola prostitútka a do bytu neustále chodili v noci jej klienti. Rana raz v noci otvorí dvere, pri ktorých niekto zvoní mysliac si, že je to jej manžel. Avšak nie je. Tragické udalosti majú dopad nielen na manželstvo, ale aj na skúšanie divadelnej hry.
  18:00
  Asghar Farhadi
  Miniprofil Asgara Farhadiho

 

20.2. BEZ LÁSKY
  Neľubov
  Rusko, Francúzsko 2017, 127 min.
  Zvjagincev prináša majstrovsky vystavanú drámu o ľuďoch, ktorí sú zamilovaní do vlastného odrazu v mobiloch, ale inak žijú v skľučujúcom svete odcudzenia a nepochopenia. Hlavní hrdinovia prežívajú manželskú krízu a využijú každú príležitosť, ako si psychicky navzájom ublížiť. Svedkom všetkého zlého je ich školopovinný syn. Jedného dňa však syn bez stopy zmizne. Začína sa pátranie plné zúfalstva a beznádeje...
  20:00
  Andrej Zvjagincev
 

 

27.2. PATERSON
 
  USA 2016, 113 min.
 

Paterson je vodič autobusu v rovnomennom mestečku Paterson. Každý Patersonov deň je zdanlivo rovnaký ako ten predošlý: prechádza trasou svojej linky, pozoruje mesto ubiehajúce pred čelným sklom a počúva úryvky rozhovorov. Píše si básne do zošita, ide na prechádzku so psom, zastaví sa v bare vždy len na jedno pivo a prichádza domov za svojou ženou Laurou. Život Laury je pravým opakom - všetko v ňom sa neustále mení a každý deň prináša nové sny a nápady. Paterson a Laura sa navzájom milujú a podporujú: on jej pomáha realizovať najnovšie plány, ona obdivuje jeho básnické nadanie.

  18:00
  Jim Jarmusch
 

 

27.2. ROCK' N ROLL
 
  Francúzsko, 2017, 123 min.
 

Film o vyrovnávaní sa s krízou stredného veku. Režisér Guillaume Canet napísal scenár a zároveň hrá samého seba. Zároveň do filmu zatiahol svoju rodinu a svojich priateľov. Nakrútil tak veľmi zábavný film plný satiry.

  20:00
  Ildikó Enyedi
  Naoko premiéra

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko