NAOKO PROGRAM

jún 2019

 

4.6. TRANZIT
  Transit
  Nemecko, Francúzsko, 2018, 101 min.
 

Nemecký režisér Christian Petzold vo filme Tranzit preskúmava fantómy európskej migrácie a identity. Jeho nezvyčajne poňatý film s radom melodramatických aj politických motívov zasadzuje príbeh z obdobia nemeckej okupácie Francúzska do súčasných reálií. Hlavnou postavou filmu je Georg, ktorý postupne prijíma totožnosť ľudí, s ktorými ho tragické okolnosti zoznamujú. To mu síce umožňuje dostať víza a odplávať jednou z posledných lodí, ktoré Marseille opúšťajú, ale spolu s tým na seba berie i niektoré ťaživé dôsledky.

  18:00
  Christian Petzold
  NAOKO PREMIÉRA

 

4.6. BOLESŤ A SLÁVA
  Dolor Y Gloria
  Česko, Slovensko, 2018, 93 min.
  Bolesť a sláva je najnovším počinom z pera kultového španielskeho režiséra a scenáristu Pedra Almodóvara. Ten do hlavných úloh obsadil svojich obľúbených a osvedčených hercov - Antonia Banderasa a Penelope Cruz. Hlavný hrdina Salvator Mallo je slávny filmový režisér. Za svoju kariéru pozbieral mnoho úspechov. Teraz sa jeho svet rúca. Salvator cíti len prázdnotu a nie je schopný tvoriť. Ak chce ďalej žiť, musí nájsť príčinu.
  20:00
  Pedro Almondóvar
  NAOKO PREMIÉRA

 

11.6. KNIHA OBRAZOV
  The Image Book
  Francúzsko, Švajčiarsko, 2018, 84 min.
  Godardova filmová esej je nápadne pretkaná bezmála hororovou atmosférou. Nájdeme v nej väčšinu jeho neskorej tvorby: zámerne rozbíjané náčrty súvislostí, odkazy k sebareflexivite média filmu i nekompromisné modifikácie obrazu a zvuku. Snímka, v ktorej sa miešajú spravodajské titulky, maľby, často digitálne skreslené úryvky z klasických hollywoodskych filmov aj brutálna youtubová propaganda ISIS, poukazuje predovšetkým na odcudzenie a makroagresiu súčasného sveta. Dielo, ktoré nezaprie vplyv kultúrnych teórií a konceptuálneho umenia, je zároveň dôkazom, že náš "obtiažny súčasník" Jean-Luc Godard stále verí v nezastupiteľnú úlohu kinematografie.
  18:00
  Jean-Luc Godard
  NAOKO PREMIÉRA

 

11.6. ŠŤASTNÝ LAZZARO
  Lazzaro felice
  Taliansko, Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko, 2018, 125 min.
 

Lazzaro je mladík tak dobrosrdečný a úprimný, až sa niektorým ľuďom zdá hlúpy. Žije v odľahlej časti Talianska v izolovanej komunite roľníkov, ktorí už pred desiatkami rokov stratili kontakt so zvyškom sveta a bez nároku na mzdu, vzdelanie alebo slušné životné podmienky tvrdo pracujú pre svoju prefíkanú pani. Keď ich objaví polícia sú vyslobodení. Život v modernom svete však dokáže znášať iba Lazzaro. Magický film Alice Rohrwacherovej skladá pôsobivú poctu klasickej kinematografii, z festivalu v Cannes si odviezol Cenu za najlepší scenár.

  20:00
  Alice Rohrwacher
  NAOKO PREMIÉRA

 

18.6. THELMA
 
  Nórsko, Francúzsko, Dánsko, Švédsko, 2017, 116 min.
  Krehká Thelma práve nastúpila na vysokú školu. Aj napriek urputnej snahe jej rodičov kontrolovať každý jej krok prvýkrát zažíva nezávislosť a vír študentského života. Keď sa však zamiluje do krásnej spolužiačky Anji, začnú sa v jej okolí diať nevysvetliteľné a desivé udalosti a Thelma s hrôzou zisťuje, že ich príčinou je možno ona samotná. Uhrančivý thriller o najtemnejších ľudských túžbach, rodinných prekliatiach a zakázanej láske natočil jeden z najtalentovanejších škandinávskych tvorcov súčasnosti Joachim Trier.
  18:00
  Joachim Trier
 

 

18.6. HEAL
 
  USA, 2017, 106 min.
 

Dokumentárny film z produkcie Netflixu, ktorý nás zavedie na vedeckú a duchovnú cestu, kde zistíme, že zmenou vnímania sa ľudské telo môže uzdraviť z akejkoľvek choroby.

  20:00
  Kelly Noonan
  SLOVENSKÁ PREMIÉRA

 

25.6. TEHERÁNSKE TABU
 
  Nemecko, Rakúsko, 2017, 90 min.
  Tri mladé ženy a jeden muž majú podobné túžby ako ich rovesníci inde na svete. Žijú ale v Teheráne, kde platia úplne iné pravidlá. Rockové koncerty v kluboch, nemanželský sex, alkohol aj drogy miestne zákony zakazujú a vytláčajú do podzemia. Kto má peniaze a moc, pravidlám sa ľahko vzoprie. Ostatným, ktorí chcú žiť mimo úzko vymedzených mantinelov, hrozia tvrdé tresty. Pri ceste za šťastím a slobodou tak hrdinovia filmu musia boriť tabu a riskovať. Film je nakrútený unikátnou technikou animácie - rotoskopiou.
  18:00
  Ali Soozandeh
 

 

25.6. NIKDY NEODVRACAJ ZRAK
 
  Nemecko, Taliansko, 2018, 188 min.
 

Najnovšie dielo režiséra filmu Životy tých druhých. Kurt sa prvýkrát s moderným umením zoznámil ako dieťa na výstave "zvrhlého umenia" organizovaného nacistami. Po vojne potom preukáže svoj talent a študuje výtvarnú akadémiu vo východonemeckých Drážďanoch. Tu stretáva Ellie a je presvedčený, že našiel lásku svojho života. Jej otec, prominentný lekár Carl Seeband, s ich vzťahom však zásadne nesúhlasí a snaží sa ho akýmikoľvek prostriedkami zničiť. To, čo nikto z nich zatiaľ netuší, je skutočnosť, že ich životy sú už dávno prepojené hrozným zločinom, do ktorého bol Seeband za vojny zapletený.

  20:00
  Florian Henckel von Donnersmarck
  NAOKO PREMIÉRA

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko