NAOKO PROGRAM

november 2019

 

5.11. VŠETCI TO VEDIA
  Everybody Knows
  Španielsko, Francúzsko, Taliansko, 2018, 132 min.
 

Krásna Laura prichádza do rodného Španielska na svadbu svojej sestry. Bujarú oslavu v kraji slnečných viníc však naruší zmiznutie jedného z hostí. Čoskoro sa ukáže, že pod povrchom driemu staré krivdy a tajomstvá, ktoré mali zostať zabudnutá. Najslávnejší filmový pár súčasnosti Penélope Cruz a Javier Bardem excelujú v hlavných úlohách dávnych milencov, medzi ktorými to nikdy neprestalo iskriť. Psychologický thriller dvojnásobného držiteľa Oscara Asghara Farhadiho sa stal otváracím filmom festivalu v Cannes.

  18:00
  Asghar Farhadi
 

 

5.11. BÚRLIVÉ VÝŠINY
  Wuthering Heights
  Veľká Británia, 2011, 129 min.
  Mladý chlapec neznámeho pôvodu je zachránený pred chudobou. V novej rodine sa čoskoro prejaví silné puto medzi ním a nevlastnou sestrou Cathy. Román Búrlivé výšiny Emily Brontëové sa dočkal nespočtu adaptáciou. Po klasických verziách Bunuelových, Rivettových či Wylerových sa do osudového príbehu pustila britská režisérka Andrea Arnoldová. Citlivá pozorovateľka vo svojom naturalistickom čítaní predlohy odmieta konvencie väčšiny literárnych adaptáciou, nesústredí sa na dialógy, ale skôr na rozprávanie pomocou strohých, napriek tomu podmanivých obrazov, v ktorých sa odráža ako gotické tóny knihy, tak jemné pohnútky v správaní hrdinov.
  20:00
  Andrea Arnold
 

 

12.11. OSAMELÍ BEŽCI: IDEME ĎALEJ!
 
  Slovensko, 2019 , 90 min.
 

Celovečerný dokumentárny roadmovie rozpráva príbeh a históriu legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci, ktorú v 60. rokoch minulého storočia založili predstavitelia progresívneho prúdu v modernej slovenskej poézii Ivan Laučík, Peter Repka a Ivan Štrpka. Hlavnou myšlienkou poetického spomínania je najmä vypovedať o veľkom priateľstve medzi Ivanom, Petrom a Ivanom. Na začiatku odchádza Peter z Offenbachu nad Mohanom, kde momentálne žije, aby sa stretol s Ivanom v Bratislave, a následne sa spoločne vypravia do Liptovského Mikuláša za ďalším Ivanom. Stretávajú sa so starými priateľmi a neobídu ani kľúčové miesta, kde žili, tvorili a napísali svoje najlepšie básnické zbierky. Túžia totiž, aby sa opäť uskutočnilo stretnutie Osamelých bežcov. Inšpiratívny film o priateľstve a poézii Osamelých bežcov s Osamelými bežcami.

  18:00
  Martin Repka
  NAOKO PREMIÉRA

 

12.11. NARUŠITEĽ SYSTÉMU
  Systemsprenger
  Nemecko, 2019, 118 min.
  Emotívna dráma o deväťročnom dievčati s problémovým správaním a tvárou anjela natočila ako svoj debut nemecká režisérka Nora Fingscheidt. Strhujúci príbeh dieťaťa, ktorého matka nezvláda starostlivosť o neho a rady si nevedia ani sociálni pracovníci, je dychberúcim svedectvom o neutíšiteľnom hneve i túžbe po láske. V hlavnej úlohe filmu ubiehajúcom v tempe podobne intenzívnom ako hrdinkine emócie podáva autentický výkon Helena Zengel.
  20:00
  Nora Fingscheidt
  NAOKO PREMIÉRA

 

19.11. ÚPLNÁ LÁSKA
  La Quietud
  Argentína, Francúzsko, 2018 , 117 min.
 

Eugenia sa vracia z Paríža na rodinný ranč neďaleko Buenos Aires potom, čo jej otec utrpí mozgovú príhodu. Po rokoch sa tak stretáva so svojou matkou a sestrou Miou (Martina Gusman), ku ktorej mala kedysi veľmi blízko. Všetky tri ženy sú nútené postaviť sa tvárou v tvár emocionálnym traumám a temnej rodinnej histórii, ktorá sa odohrávala na pozadí argentínskej vojenskej diktatúry.

  18:00
  Pablo Trapero
  NAOKO PREMIÉRA

 

19.11. SYNONYMÁ
  Synonymes
  Francúzsko, Izrael, Nemecko, 2019, 123 min.
 

Tragikomédia Synonymá prináša čiastočne autobiografický príbeh mladého Izraelčana Yoaha, ktorý po ukončení služby v armáde opustí svoju vlasť a vydáva sa úplne bez prostriedkov do Paríža, kde sa chce stať plnokrvným Francúzom. Ako prvý krok sa rozhodne prestať hovoriť hebrejsky a používať iba francúzštinu, ktorú si precvičuje aj tým, že neustále opakuje synonymá. Výrazne štylizovaná snímka pripomínajúca miestami francúzsku Novú vlnu, je svojbytnou satirou na vojenský aspekt súčasného života v Izraeli, nenápadnou paródiou na "sladký" život súčasných Parížanov, aj úvahou o vykorenenosti, o strate a hľadaní identity.

Víťazný film na Berlinale 2019

  20:00
  Nadav Lapid
  NAOKO PREMIÉRA

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

© FK Naoko