Tu je to Naoko

Prírodné podmienky

Filmový klub Naoko leží v Trnave a spolu s ňou v centre Trnavskej pahorkatiny na 48°36´ severnej zemepisnej šírky a 17°36´ východnej zemepisnej dĺžky v nadmorskej výške 146 metrov, z klimatického hľadiska v suchom okrsku s miernou zimou. Priemerná ročná teplota vzduchu sa v jeho okolí pohybuje v hodnotách 9-10°C. Všetky tieto predpoklady pôsobia priaznivo na jeho vývoj a fungovanie. Veľakrát do roka prináša bohatú úrodu dobrých filmov.

História s prihliadnutím na biblicko - (r)evolučnú teóriu

Na počiatku bolo nič . Potom Boh do toho treskol a stvoril vesmír, slnko, zem a všetky tie propriety okolo. Následne začal experimentovať so živým materiálom. Všetko mu však vyšlo strašne veľké. Obrovské buriny pokryli celú zem a k tomu všetkému všade pobehovali velikánske jašterice. Na prvý pokus to síce nebolo zlé. Veď každý nejako začínal. Boh však nebol spokojný a ako správny kreatívec do toho radšej praštil poriadnym šutrom.

Druhý pokus vyšiel bohovsky. Všetko bolo akési menšie. Aj stromy, aj buriny aj anglický trávnik. Aj zverstvo bolo spratnejšie. Len tie jašterice sa scvrkli až príliš. Potom Boh stvoril Adama. Vzápätí zistil, že výsledok nie je úplne optimálny. Adam totiž vyzeral a aj správal sa ako nejaká opica. S Evou to tiež nebolo žiadne terno. Akurát lepšie voňala. Opice sa stali postrachom rajskej záhrady. Kontinuálne sa hašterili, zničili čo im prišlo do cesty a stále sa im niečoho málilo. Na dôvažok po tom, čo pribrali do svojho gangu hada, zožrali Bohu aj jeho najmilšie ovocie. Had za trest prišiel o nohy a opice sa museli pratať z rajskej záhrady. Boh si radšej zobral neplatené voľno a skončil na práškoch.

Za ten čas sa mu opice vyvinuli na dnešných Homo Sapiensov. A hoci sa Sapiensi naučili vypestovať si jabĺčka aj sami a dokonca z nich vypáliť šnaps, v ostatných aspektoch príliš nepokročili. Ale aby sme Sapiensom iba nekrivdili, okrem permanentných vojen vymysleli občasný mier, okrem šnapsu postavili krásne stavby, vytesali úžasné sochy, namaľovali nádherné obrazy, naučili sa písať a čítať skvostné knihy, z tónov upriadli hudbu a vytvorili, vyrobili, vymysleli hromadu užitočných vecí. Napriek tomu to zo Sapiensami nevyzerá dobre. Keď Boh vysadí prášky asi sa zachová ako správny kreatívec...

Od stvorenia sveta sa toho udialo veľa, ale až v roku 1895 ľudia konečne oficiálne vymysleli film. Je záhadou čo robili dovtedy. Potom sa toho znovu udialo veľmi veľa. A keďže okrem toho niektorí režiséri začali nakrúcať sakra dobré filmy, bol už len krôčik k tomu, aby vznikli filmové kluby, kde sa takéto perly začali premietať. A preto je tu aj filmový klub Naoko vzniknuvší v roku 1995. Vyplnilo sa tým prázdne miesto, ktoré tu bolo po zániku filmového klubu z dôb socializmu. Trojica mladých zanietencov v počte 2 ks muži a 1 ks žena, znovu vzkriesili filmový klub v kine Hviezda. Po pol roku sa filmový klub presťahoval do novootvoreného kina Oko. Tam sa rozťahoval až do roku 2005, kedy dostal najlepší darček k svojmu 10. výročiu. Musel sa totiž zbaliť po tom, čo UCM zrušila prevádzku kina, a opäť zakotvil vo Hviezde. Tu je dnes a verme, že aj zostane na večné veky vekov.

Kino Hviezda

Niekdajšie panoramatické kino Hviezda sa nachádza v centre mesta Trnavy, asi 150 m severne od futbalového štadióna Antona Malatinského, asi 150m východne od Trojičného námestia a asi 20 km južne od malebného pohoria Malých Karpát. Približne 10 min. pešej chôdze (20 min. jazdy autom v zápche) od kina sa nachádza vlaková a autobusová stanica. Najbližšia zastávka MHD je vzdialená asi 5 min. pešej chôdze. Spod stĺpového podstenia pred hlavným vstupom do objektu sa naskýta úchvatná panoráma na ostrov zelene uprostred dnešnej Paulínskej, bývalej Žabej ulice. Pred kinom je možnosť bezplatného parkovania motorových vozidiel po osemnástej hodine. V chladných mesiacoch je možné zohrievať si skrehnuté údy v priestrannom vykurovanom foyer.

V horúcich mesiacoch si môžete schladiť hlavu v klimatizovanej kinosále. K vysokému štandardu kina patria taktiež oddelené pánske a dámske toalety. Po skončení filmu je možnosť podnikať fakultatívne výlety do okolitých krčiem a reštaurácií. Do ktorých, si nechávame pre seba, aby ste nám tam neobsadili miesto.

 

  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2007 FK Naoko